Posted on

Pozadina korišćenog softwarea

Kupovina igara putem već formiranih naloga donosi očite benefite, no kada se neko prvi put susretne s ovim konceptom, često postavlja pitanje zakonitosti proizvoda. Dozvolite nam da vas provedemo kroz pravni okvir ovog specifičnog softvera, tako da se sami možete uveriti da, uz ispunjenje svih uslova, ne postoji razlog za bilo kakvu zabrinutost.

Kako se EU zakon reflektuje na trgovinu softvera putem naloga?

Pravna podloga za upotrebu softvera je evoluirala tokom vremena, dostigavši svoj vrhunac jasnom odlukom Suda pravde Evropske unije (CJEU) 2012. godine, koja je potvrdila legalnost prodaje softvera koji je prethodno bio u posedu drugih. Sve igre za PlayStation se stvaraju i distribuiraju korisnicima uz legalne kodove dobijene od naših partnera, koji nam snabdevaju PlayStation PSN kodove.

CJEU presuda u slučaju C-128/11 UsedSoft GmbH protiv Oracle International Corp. utvrdila je da “autor softvera ne može sprečiti dalju prodaju ‘korišćenih’ licenci koje omogućavaju upotrebu njegovih programa preuzetih sa interneta. Pravo distribucije kopije računarskog programa se iscrpljuje prilikom prvog prodajnog čina.”

Ovo znači da se zakonita trgovina “korišćenim” softverskim proizvodima odobrava. Ovom presudom postavljen je čvrst i zakonito utemeljen okvir za čitavu Evropsku uniju, osiguravajući poštenu i zdravu konkurenciju na tržištu.

Presuda takođe ističe:

Slobodna trgovina softverom je dozvoljena, omogućavajući transfer vlasništva s jednog vlasnika na drugog.

Prava distribucije proizvođača se iscrpljuju prilikom prve prodaje softvera. Kupci koji steknu računarski program na otvorenom tržištu imaju pravo koristiti ga i prodavati dalje, pod uslovom da ga deinstaliraju i prestanu s korišćenjem.

Čak i ako je preprodaja softvera izričito zabranjena u ugovoru o licenci između proizvođača (vlasnika autorskih prava) i prvog vlasnika, proizvođač ne može osporiti preprodaju te kopije. Ugovor o licenci podleže evropskom pravu, a klauzule koje su u suprotnosti s evropskim pravom su ništave.

Nema razlike u distribuciji softvera, bilo da se vrši putem fizičkih nosača (npr. CD, DVD) ili digitalno (online). Nosilac autorskog prava ne može tražiti nadoknadu za dalju preprodaju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *